Historia
Historia Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu jest nierozerwalnie związana z postacią Gustawa Arnolda Fibigera. To dzięki jego determinacji i pasji do muzyki szkoła ta powstała. Fibiger, jako dyrektor kaliskiej fabryki fortepianów, nie zważając na przeciwności losu, nigdy nie zrezygnował z rodzinnych tradycji w przemyśle muzycznym.
Po II wojnie światowej Fibiger doprowadził do odrodzenia produkcji klawiszowych instrumentów muzycznych w Kaliszu. Kaliska Fabryka Fortepianów i Pianin "Calisia" jest kontynuacją dawnej Fabryki Fortepianów i Pianin "Arnold Fibiger". To właśnie tam, w murach tej historycznej fabryki, zrodził się pomysł założenia Technikum Budowy Fortepianów.
Wpływ szkoły na przemysł muzyczny
Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą zdobyć unikalne umiejętności związane z budową i naprawą instrumentów muzycznych. Szkoła ta jest jedyną tego typu placówką w Polsce, co czyni ją wyjątkową. Wielu absolwentów tej szkoły to dziś cenieni specjaliści w swoim fachu, pracujący nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Dzięki naszemu Technikum i jego absolwentom, Kalisz stał się prawdopodobnie największym na świecie ośrodkiem renowacji fortepianów i pianin, gdzie do wielu kaliskich firm trafiają instrumenty z całego świata, a dokonane renowacje są cenione za najwyższą jakość wykonania!
1986
dr hab. Joachim Mencel
Pianista jazzowy, lirnik, kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wybrane projekty muzyczne:
- Brooklyn Eye (2020)
- Artisena (2018)
- El Greco (2006)
- Joachim Mencel Trio (2004)
1978
dr hab. Krzysztof Rottermund
Naukowiec, historyk i teoretyk muzyki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych publikacji m.in. z zakresu historii przemysłu muzycznego.
- Przemysł muzyczny Kalisza XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem działalności rodziny Fibigerów, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Zeszyt Naukowy nr 39, Wrocław 1985
- Budownictwo instrumentów muzycznych na terenie Wielkopolski w XIX i 1. połowie XX wieku, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Poznań 2002
- Budownictwo fortepianów na Śląsku do 1945 roku, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2004
- Antologia tekstów o muzyce, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2016